Objawy i rodzaje fobii społecznej

· 30-06-22 · Aktualności

Czym jest fobia spoleczna?

Fobia społeczna to stan, który powoduje, że ludzie obawiają się sytuacji społecznych, takich jak wystąpienia publiczne czy poznawanie nowych ludzi. Osoby cierpiące na fobię społeczną obawiają się, że zostaną ocenione przez innych lub zawstydzą się przed nimi. Mogą się obawiać, że powiedzą coś głupiego lub popełnią błąd.

Fobia społeczna różni się od nieśmiałości. Osoby nieśmiałe mogą czuć się zdenerwowane w sytuacjach społecznych, ale zazwyczaj dobrze się czują w otoczeniu bliskich przyjaciół i członków rodziny. Fobia społeczna może powodować całkowite unikanie sytuacji społecznych.

Co to jest socjofobia?

Socjofobia jest definiowana jako uporczywy, irracjonalny lęk przed sytuacjami społecznymi. Osoby ze skłonnością do tej przypadłości mogą odczuwać ogromny dyskomfort w wielu sytuacjach społecznych, od zwykłych kontaktów z nieznajomymi po duże przyjęcia i spotkania biznesowe.

Socjofobia jest bardzo powszechna wśród introwertyków, ale w pewnym stopniu mogą jej doświadczać osoby o każdym typie osobowości. Chociaż nie jest ona oficjalnie uznawana za odrębne zaburzenie przez specjalistów od zdrowia psychicznego, socjofobia może powodować znaczny niepokój i upośledzać codzienne funkcjonowanie.

Jak żyć z fobią społeczną?

Fobia społeczna to stan charakteryzujący się uporczywym lękiem przed sytuacjami społecznymi, w których dana osoba może zostać poddana kontroli lub ocenie przez innych. Objawia się ona na wiele sposobów, w tym unikaniem sytuacji społecznych, niepokojem i zakłopotaniem, gdy jest się w centrum uwagi, oraz silną świadomością własnej wartości.

Dla osoby z zaburzeniem lęku społecznego sama myśl o wystąpieniu publicznym może być przerażająca. Istnieją różne sposoby na przezwyciężenie tego lęku. Jeśli nie czujesz się komfortowo, przemawiając przed ludźmi, radź sobie z tym w małych dawkach. Uczęszczaj na zajęcia, które nie wymagają zbyt wielu wystąpień publicznych. Można też próbować robić różne rzeczy we własnym czasie, np. nagrywać swoje wystąpienie i odsłuchiwać je później. Można też ćwiczyć przed lustrem lub nagrywać swoje wypowiedzi i odsłuchiwać je później. Pomoże to dostrzec, gdzie popełnia się błędy i co trzeba poprawić.

Jak leczyć fobię społeczną?

Istnieje wiele opcji leczenia, w tym psychoterapia, leki i grupy wsparcia. Porozmawiaj z terapeutą, jeśli doświadczasz uporczywego lęku przed sytuacjami społecznymi, który przeszkadza Ci w codziennym życiu. Terapeuta może pomóc w ustaleniu przyczyny lęku społecznego i opracowaniu technik radzenia sobie z objawami.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia fobii społecznej. Polega ona na identyfikowaniu negatywnych wzorców myślowych i zastępowaniu ich bardziej pozytywnymi i realistycznymi myślami. CBT może również pomóc w opracowaniu skutecznych strategii radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Dla niektórych osób z fobią społeczną pomocne mogą być także leki. Leki przeciwdepresyjne i niektóre leki przeciwlękowe mogą zmniejszyć objawy takie jak nadmierne zamartwianie się, przyspieszone bicie serca i pocenie się.


Dodany przez @pspp

Ostatnio na naszym blogu

alternative
Współuzależnienie - czym jest i jak leczyć?

Współuzależnienie jest to zaburzenie behawioralne, które dotyka ludzi żyjących w bliskich związkach z osobami

Rozwiń
alternative
Jak poprawić swoją umiejętność uczenia się?

Uczenie się jest ważnym elementem każdego dorosłego życia. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszym środowisk

Rozwiń
alternative
Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologa?

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może szukać profesjonalnej pomocy. Pierwszym i najbardziej oczywistym

Rozwiń